Bioenergetika IV. - charaktery obranných postojů | Perly života

Bioenergetika IV. - charaktery obranných postojů

Bioenergetika 

  • bioenergetika
  • Pokračování prvního dílu Bioenergetika I. Pokračování druhého dílu Bioenergetika II. Pokračování druhého dílu Bioenergetika III.

    Zábrany a blokády

    Příklad: dívka by ráda kývla na vztah, prohloubila vztah k mládenci, ale bojí se odmítnutí. Tím si tvoří blokádu k vyjadřování pocitů a k jednání.

    Podobné zábrany mohou být vědomé i nevědomé. Často sami neumíme pojmenovat, kde máme blok. Potřebujeme “šípy” upřímné zpětné vazby od druhých, abychom sami pochopily, kde vězí problém.

    Představy a iluze se promítají do těla. Kontakt s realitou souvisí s kontaktem se zemí. Zamilovaní lidé až po uši “létají”, tancují, mají minimální kontakt se zemí (a tedy jsou i méně v realitě). Nebo říkáme, že někdo má “povznesenou náladu”. Opilci necítí pevnou půdu pod nohama. Redbul vám dává křídla. … Vše je nedostatečné energetické nabití chodidel a nohou.

    Povytažená ramena jsou projev strachu. Člověk visí na ramenou (ramínku) jako loutka.

    Některé ženy mají “vdovský hrb”. Mají zatuhlou šíji, ramena, trup. Hrb leží v místě, kde proudí zloba. Zvířatům se na stejném místě “naježí srst”.

    Uzemňování

    To, že mechanicky stojíme na zemi ještě neznamená, že jsme energeticky spojeni se zemí. Uzemnění je vybití přebytečné energie, napětí a vzruchů.

    Cvičení, jak získat lepší kontakt se zemí a tedy i s realitou. (Např jogínská židle, vydržet stát na pokrčených nohou v kolenou). Když se dostatví střesení nohou, tak jsme v nich. Skutečně cítíme své nohy.

    Úzkost z pádu

    Nejistota vede k úzkosti. Nestojíme nohama pevně na povrchu zemském. I to, co jsme si mentálně vybudovali, může stát na chatrných základech a z toho můžeme mít strach a úzkost, že se nám to zhroutí.

    Někteří horolezci necítí strach z výšek, ale často je to tím, že emocionálně odřízli. Neumí prožívat ani jiné emoce. Vybudovali si krunýř.

    Cvičení: Nácvik pádu. Stoj na 1 pokrčené noze a zkuste to vydržet co nejdéle. Za sebe si dejte na několikrát přeloženou deku, aby vás pád nebolel. Sledujte jaké emoce a jaký dialog se vám honí hlavou. Co je pod povrchem, když jste blízko úzkosti z pádu. (Či že už se na 1 pokrčené noze neudržíte … což ani fyzicky dlouho nejde)

    Lidé mají strach ze selhání, z toho že nebudou dost dobří. Co si o nich asi pomyslí ostatní,…

    Příčiny úzkosti z pádu máme vývojově z doby, kdy jsme žili jako opice na stromech. Tam nás pád z výšky opravdu bolel, byl život ohrožující. Spouštěcím momentem úzkosti z pádu je nedostatečná opora. Nemusí to být jen opora do nohou od země. Může to být i opora novorozence od matky. Pokud novorozenec cítí kontakt s matkou, tak je klidný. Pokud ztratí kontkat, oporu její náruče, tak se dostaví úzkost.

    Padání máme spojeno s různými oblastmi života:

    • pád z výšky, fyzicky i duchovně (či kariérně)
    • upadnutí do spánku
    • fall in love, upadnutí do zamilovanosti

    Upadnutí je strach, že ztratíme kontrolu. Při pádu z výšky se nám stáhne žaludek, bránice a tedy i dech. Při pádu nedýcháme z toho jde ta úzkost. Následné uvolnění bránice dovolí průchodu energie a vzruchů do spodních částí těla. To přináší slastné (někdy až orgasmické) pocity a uvolnění. Proto tolik lidí rádo jezdí na horské dráze, tobogánech, skáče na trampolíně. Všechny tyto atrakce rozhodí náš pocit pevné půdy pod nohama, dech, kontrolu nad svým tělem, … a přinesou ony slastné pocity.

    Lidé vynakládají hodně své energie, aby něco dokázali, aby někam vystoupali. Máme strach z pádu zpět. Snažíme se stoupat výš a výš, protože si myslíme, že tím získáme více jistoty. Opak je ale pravdou. Je potřeba se uvolnit, oddat se, volně spočinout. Pak teprve ta jistota přijde.

    Spánek a sex nám přináší uvolnění celého těla. Jsou nejlepším lékem proti úzkosti. Abychom se ale uvolnili co nejvíce, musíme překonat svůj strach z pádu a oddat se plně svým sexuálním pocitům.

    Zdroje


    Profile picture

    Píše Jakub Černý zvědavý človíček, co rád objevuje, tvoří, poznává a raduje se ze života. Sledujte tento web na Facebooku.